TXC CORPORATION 8Z40020005
Part No.:
8Z40020005
Manufacturer:
TXC CORPORATION
Category:
Crystals
Package:
4-SMD, No Lead
Datasheet:
8Z40020005.pdf
Description:
CRYSTAL 40.0000MHZ 7.5PF SMD
Shipping
8Z40020005 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
TXC CORPORATION
Series:
8Z
Package/Case:
4-SMD, No Lead
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
MHz Crystal
Frequency:
40 MHz
Frequency Stability:
±10ppm
Frequency Tolerance:
±10ppm
Load Capacitance:
7.5pF
ESR (Equivalent Series Resistance):
60 Ohms
Operating Mode:
Fundamental
Operating Temperature:
-30°C ~ 85°C
Ratings:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max):
0.022" (0.55mm)