Eaton - Bussmann Electrical Division 8BHLE-65E
Part No.:
8BHLE-65E
Manufacturer:
Eaton - Bussmann Electrical Division
Category:
Electrical, Specialty Fuses
Package:
Cylindrical, Blade Terminal (Bolt)
Datasheet:
8BHLE-65E.pdf
Description:
FUSE CARTRIDGE 65A 8.3KVAC BOLT
Shipping
8BHLE-65E Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
HLE
Package / Case:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Mounting Type:
Bolt Mount
Fuse Type:
Cartridge
Current Rating (Amps):
65A
Voltage Rating - AC:
8.3 kVAC
Voltage Rating - DC:
Response Time:
Applications:
Transformer Protection
Features:
Indicating
Class:
Approval Agency:
UL
Operating Temperature:
Breaking Capacity @ Rated Voltage:
50kA
Size / Dimension:
3.000" Dia x 19.250" L (76.20mm x 488.95mm)