Vishay General Semiconductor - Diodes Division 89CNQ150APBF
Part No.:
89CNQ150APBF
Package:
D-61-8
Datasheet:
89CNQ150APBF.pdf
Description:
DIODE MOD SCHOTT 150V 40A D61-8
Shipping
89CNQ150APBF Specifications
Package/Case:
D-61-8
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
150 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
40A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
990 mV @ 40 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
1.5 mA @ 150 V
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 175°C