Vishay General Semiconductor - Diodes Division 89CNQ135ASL
Part No.:
89CNQ135ASL
Package:
D-61-8-SL
Datasheet:
89CNQ135ASL.pdf
Description:
DIODE ARR SCHOTT 135V 40A D618SL
Shipping
89CNQ135ASL Specifications
Package/Case:
D-61-8-SL
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
135 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
40A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
990 mV @ 40 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
1.5 mA @ 135 V
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 175°C