Vishay Sprague 893D225X9050C2TE3
Part No.:
893D225X9050C2TE3
Package:
2312 (6032 Metric)
Datasheet:
893D225X9050C2TE3.pdf
Description:
CAP TANT 2.2UF 10% 50V 2312
Shipping
893D225X9050C2TE3 Specifications
Capacitance:
2.2 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
2.8Ohm
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max):
0.110" (2.79mm)