Ohmite 892SP601K
Part No.:
892SP601K
Manufacturer:
Ohmite
Category:
Chassis Mount Resistors
Package:
Axial, Tubular
Datasheet:
892SP601K.pdf
Description:
RES CHAS MNT 600 OHM 10% 1000W
Shipping
892SP601K Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Ohmite
Series:
800
Package/Case:
Axial, Tubular
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Resistance:
600 Ohms
Tolerance:
±10%
Power (Watts):
1000W
Composition:
Ceramic
Temperature Coefficient:
-800/ +2000ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 350°C
Features:
Non-Inductive, Pulse Withstanding
Coating, Housing Type:
Ceramic
Mounting Feature:
Brackets (not included)
Size / Dimension:
2.000" Dia x 24.000" L (50.80mm x 609.60mm)