Ohmite 890AS312KDS
Part No.:
890AS312KDS
Manufacturer:
Ohmite
Category:
Chassis Mount Resistors
Package:
Axial, Tubular
Datasheet:
890AS312KDS.pdf
Description:
890AS RESIST 3100 OHMS 10%
Shipping
890AS312KDS Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Ohmite
Series:
800
Package/Case:
Axial, Tubular
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Resistance:
3.1 kOhms
Tolerance:
±10%
Power (Watts):
150W
Composition:
Ceramic
Temperature Coefficient:
0/ -800ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 230°C
Features:
Non-Inductive, Pulse Withstanding, High Voltage
Coating, Housing Type:
Ceramic
Mounting Feature:
Brackets (not included)
Size / Dimension:
1.000" Dia x 18.000" L (25.40mm x 457.20mm)