Ohmite 887AS102KDS
Part No.:
887AS102KDS
Manufacturer:
Ohmite
Category:
Chassis Mount Resistors
Package:
Axial, Tubular
Datasheet:
887AS102KDS.pdf
Description:
RES CHAS MNT 1K OHM 10% 50W
Shipping
887AS102KDS Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Ohmite
Series:
800
Package/Case:
Axial, Tubular
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Resistance:
1 kOhms
Tolerance:
±10%
Power (Watts):
50W
Composition:
Ceramic
Temperature Coefficient:
0/ -800ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 230°C
Features:
Non-Inductive, Pulse Withstanding, High Voltage
Coating, Housing Type:
Ceramic
Mounting Feature:
Brackets (not included)
Size / Dimension:
1.000" Dia x 6.000" L (25.40mm x 152.40mm)