Vishay General Semiconductor - Diodes Division 87CNQ020A
Part No.:
87CNQ020A
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Category:
Diode Arrays
Package:
D-61-8
Datasheet:
87CNQ020A.pdf
Description:
DIODE MODULE SCHOT 20V 40A D61-8
Shipping
87CNQ020A Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
Package/Case:
D-61-8
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Diode Configuration:
1 Pair Common Cathode
Technology:
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
20 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
40A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
450 mV @ 40 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
5.5 mA @ 20 V
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 150°C