Vishay General Semiconductor - Diodes Division 85CNQ015ASM
Part No.:
85CNQ015ASM
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Category:
Diode Arrays
Package:
D-61-8-SM
Datasheet:
85CNQ015ASM.pdf
Description:
DIODE ARRAY SCHOT 15V 40A D618SM
Shipping
85CNQ015ASM Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
Package/Case:
D-61-8-SM
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Diode Configuration:
1 Pair Common Cathode
Technology:
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
15 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
40A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
450 mV @ 80 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
20 mA @ 15 V
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 125°C