Ohmite 850F7R5E
Part No.:
850F7R5E
Manufacturer:
Ohmite
Category:
Chassis Mount Resistors
Package:
Axial, Box
Datasheet:
850F7R5E.pdf
Description:
RES CHAS MNT 7.5 OHM 1% 50W
Shipping
850F7R5E Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Ohmite
Series:
Metal-Mite®89
Package/Case:
Axial, Box
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Resistance:
7.5 Ohms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
50W
Composition:
Wirewound
Temperature Coefficient:
±50ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 275°C
Features:
Coating, Housing Type:
Aluminum
Mounting Feature:
Flanges
Size / Dimension:
1.938" L x 1.156" W (49.23mm x 29.36mm)
Height - Seated (Max):
0.620" (15.75mm)