Analog Devices Inc. 8503004YA
Part No.:
8503004YA
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
Category:
Voltage Reference
Package:
14-CDIP (0.300", 7.62mm)
Datasheet:
8503004YA.pdf
Description:
IC VREF SERIES 14CDIP
Shipping
8503004YA Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
Package/Case:
14-CDIP (0.300", 7.62mm)
Series:
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
Reference Type:
Series
Output Type:
Fixed
Voltage - Output (Min/Fixed):
±10V
Voltage - Output (Max):
Current - Output:
10 mA
Tolerance:
Temperature Coefficient:
3ppm/°C
Noise - 0.1Hz to 10Hz:
50µVp-p
Noise - 10Hz to 10kHz:
Voltage - Input:
13V ~ 18V
Current - Supply:
17mA
Current - Cathode:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C