Ohmite 825F8R0E
Part No.:
825F8R0E
Datasheet:
825F8R0E.pdf
Description:
RES CHAS MNT 8 OHM 1% 25W
Shipping
825F8R0E Specifications
Packaging:
Bulk
Resistance:
8 Ohms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
25W
Temperature Coefficient:
±50ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 275°C
Size / Dimension:
1.062" L x 1.094" W (26.98mm x 27.79mm)
Height - Seated (Max):
0.556" (14.12mm)