Ohmite 825F2K5E
Part No.:
825F2K5E
Manufacturer:
Ohmite
Category:
Chassis Mount Resistors
Package:
Axial, Box
Datasheet:
825F2K5E.pdf
Description:
RES CHAS MNT 2.5K OHM 1% 25W
Shipping
825F2K5E Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Ohmite
Series:
Metal-Mite®89
Package/Case:
Axial, Box
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Resistance:
2.5 kOhms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
25W
Composition:
Wirewound
Temperature Coefficient:
±20ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 275°C
Features:
Coating, Housing Type:
Aluminum
Mounting Feature:
Flanges
Size / Dimension:
1.062" L x 1.094" W (26.98mm x 27.79mm)
Height - Seated (Max):
0.556" (14.12mm)