Trafag Sensors and Controls 8252.H4.2542.32.19.61
Part No.:
8252.H4.2542.32.19.61
Manufacturer:
Trafag Sensors and Controls
Category:
Pressure Sensors, Transducers
Package:
Cylinder, Threaded
Datasheet:
8252.H4.2542.32.19.61.pdf
Description:
SENSOR 5000PSIG 7/16" .02A
Shipping
8252.H4.2542.32.19.61 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Trafag Sensors and Controls
Series:
NAT 8252
Package/Case:
Cylinder, Threaded
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Applications:
Pressure Type:
Gauge
Operating Pressure:
5000PSI (34473.79kPa)
Output Type:
Analog Current
Output:
4 mA ~ 20 mA
Accuracy:
±0.5%
Voltage - Supply:
9V ~ 32V
Port Size:
Male - 7/16" (11.11mm) UNF SAE4
Port Style:
Threaded
Features:
Termination Style:
M12x1, 4 Pin
Maximum Pressure:
12500PSI (86184.47kPa)
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C