Ohmite 810F250E
Part No.:
810F250E
Manufacturer:
Ohmite
Category:
Chassis Mount Resistors
Package:
Axial, Box
Datasheet:
810F250E.pdf
Description:
RES CHAS MNT 250 OHM 1% 10W
Shipping
810F250E Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Ohmite
Series:
Metal-Mite®89
Package/Case:
Axial, Box
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Resistance:
250 Ohms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
10W
Composition:
Wirewound
Temperature Coefficient:
±20ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 275°C
Features:
Coating, Housing Type:
Aluminum
Mounting Feature:
Flanges
Size / Dimension:
0.750" L x 0.812" W (19.05mm x 20.63mm)
Height - Seated (Max):
0.400" (10.16mm)