ARCOL 810F150E
Part No.:
810F150E
Manufacturer:
ARCOL
Category:
Chassis Mount Resistors
Package:
Axial, Box
Datasheet:
810F150E.pdf
Description:
10W 150 OHMS METAL-MITE 1%
Shipping
810F150E Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
ARCOL
Series:
Metal-Mite®89
Package/Case:
Axial, Box
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Resistance:
150 Ohms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
10W
Composition:
Wirewound
Temperature Coefficient:
±20ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 275°C
Features:
Coating, Housing Type:
Aluminum
Mounting Feature:
Flanges
Size / Dimension:
0.750" L x 0.812" W (19.05mm x 20.63mm)
Height - Seated (Max):
0.400" (10.16mm)