Littelfuse Inc. 80E2C38.0
Part No.:
80E2C38.0
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
Electrical, Specialty Fuses
Package:
Cartridge, Non-Standard
Datasheet:
80E2C38.0.pdf
Description:
FUSE CARTRIDGE 80A 38KVAC
Shipping
80E2C38.0 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Series:
POWR-GARD®
Package / Case:
Cartridge, Non-Standard
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Mounting Type:
Requires Holder
Fuse Type:
Cartridge
Current Rating (Amps):
80A
Voltage Rating - AC:
38 kVAC
Voltage Rating - DC:
Response Time:
Applications:
Transformer Protection
Features:
Indicating
Class:
E
Approval Agency:
Operating Temperature:
Breaking Capacity @ Rated Voltage:
20kA
Size / Dimension:
30.875" L x 3.000" W x 6.380" H (784.23mm x 76.20mm x 162.05mm)