Vishay General Semiconductor - Diodes Division 80CNQ040ASL
Part No.:
80CNQ040ASL
Package:
D-61-8-SL
Datasheet:
80CNQ040ASL.pdf
Description:
DIODE ARRAY SCHOT 40V 40A D618SL
Shipping
80CNQ040ASL Specifications
Package/Case:
D-61-8-SL
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
40 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
40A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
520 mV @ 40 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
5 mA @ 40 V
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 150°C