Ohmite 805F10RE
Part No.:
805F10RE
Manufacturer:
Ohmite
Category:
Chassis Mount Resistors
Package:
Axial, Box
Datasheet:
805F10RE.pdf
Description:
RES CHAS MNT 10 OHM 1% 5W
Shipping
805F10RE Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Ohmite
Series:
Metal-Mite®89
Package/Case:
Axial, Box
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Resistance:
10 Ohms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
5W
Composition:
Wirewound
Temperature Coefficient:
±20ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 275°C
Features:
Coating, Housing Type:
Aluminum
Mounting Feature:
Flanges
Size / Dimension:
0.600" L x 0.646" W (15.24mm x 16.41mm)
Height - Seated (Max):
0.330" (8.38mm)