Glenair 801-007-26NF10-202SA
Part No.:
801-007-26NF10-202SA
Manufacturer:
Glenair
Category:
Circular Connector Assemblies
Package:
Datasheet:
801-007-26NF10-202SA.pdf
Description:
CONN PLUG FMALE 10POS CRIMP
Shipping
801-007-26NF10-202SA Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Glenair
Series:
Mighty Mouse 801
Packaging:
Bag
Product Status:
Active
Connector Type:
Plug, Female Sockets
Number of Positions:
10 (8 + 2 Power)
Grade:
Qualification:
Shell Size - Insert:
10-202
Shell Size, MIL:
Mounting Type:
Free Hanging (In-Line)
Mounting Feature:
Termination:
Crimp
Fastening Type:
Threaded
Orientation:
N (Normal)
Primary Material:
Metal
Shell Material:
Aluminum
Shell Finish:
Olive Drab Cadmium
Contact Finish - Mating:
Gold
Color:
Olive Drab
Ingress Protection:
Environment Sealed
Material Flammability Rating:
Shielding:
Shielded
Current Rating (Amps):
5A, 13A