CNC Tech 800-18-3-2-SPT2-BL-00200-1
Part No.:
800-18-3-2-SPT2-BL-00200-1
Manufacturer:
CNC Tech
Category:
Power, Line Cables and Extension Cords
Package:
Datasheet:
800-18-3-2-SPT2-BL-00200-1.pdf
Description:
CORD 18AWG NEMA 1-15P - C7 6.56'
Shipping
800-18-3-2-SPT2-BL-00200-1 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
CNC Tech
Series:
Packaging:
Bag
Product Status:
Active
Style:
Male Pins (Blades) to Female Sockets (Slots)
1st Connector:
NEMA 1-15P
2nd Connector:
IEC 320-C7
Number of Conductors:
2
Cord Type:
SPT-2
Wire Gauge:
18 AWG
Shielding:
Unshielded
Length:
6.56' (2.00m)
Approval Agency Marking:
cUL, UL
Approved Countries:
Canada, United States
Color:
Black
Voltage Rating:
125V
Current Rating (Amps):
7A
Operating Temperature:
105°C