Finder Relays, Inc. 7S.34.8.230.4220
Part No.:
7S.34.8.230.4220
Manufacturer:
Finder Relays, Inc.
Category:
Safety Relays
Package:
Datasheet:
7S.34.8.230.4220.pdf
Description:
SFTY RLY GUIDE 2NO+2NC 6A 230VAC
Shipping
7S.34.8.230.4220 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Finder Relays, Inc.
Series:
7S
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Mounting Type:
DIN Rail
Coil Voltage:
230VAC
Contact Form:
4PST-2NO/2NC (2 Form A, 2 Form B)
Contact Rating (Current):
6 A
Switching Voltage:
250VAC - Nom
Features:
Lighted Indicator
Termination Style:
Screw Terminal
Must Operate Voltage:
195 VAC
Must Release Voltage:
23 VAC
Operating Temperature:
12 ms
Contact Material:
10 ms
Operate Time:
-40°C ~ 70°C