Finder Relays, Inc. 7S.23.9.110.0210
Part No.:
7S.23.9.110.0210
Manufacturer:
Finder Relays, Inc.
Category:
Safety Relays
Package:
Datasheet:
7S.23.9.110.0210.pdf
Description:
SFTY RLY GUIDE 2NO+1NC 10A 110VD
Shipping
7S.23.9.110.0210 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Finder Relays, Inc.
Series:
7S
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Mounting Type:
DIN Rail
Coil Voltage:
110VDC
Contact Form:
3PST-2NO/1NC (2 Form A, 1 Form B)
Contact Rating (Current):
10 A
Switching Voltage:
250VAC - Nom
Features:
Lighted Indicator
Termination Style:
Screw Terminal
Must Operate Voltage:
77 VDC
Must Release Voltage:
11 VDC
Operating Temperature:
7 ms
Contact Material:
11 ms
Operate Time:
-40°C ~ 70°C