Finder Relays, Inc. 7S.16.9.024.5420
Part No.:
7S.16.9.024.5420
Manufacturer:
Finder Relays, Inc.
Category:
Safety Relays
Package:
Datasheet:
7S.16.9.024.5420.pdf
Description:
SFTY RLY GUIDE 4NO+2NC 6A 24VDC
Shipping
7S.16.9.024.5420 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Finder Relays, Inc.
Series:
7S
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Mounting Type:
DIN Rail
Coil Voltage:
24VDC
Contact Form:
6PST-4NO/2NC (4 Form A, 2 Form B)
Contact Rating (Current):
6 A
Switching Voltage:
250VAC - Nom
Features:
Lighted Indicator
Termination Style:
Spring Terminal
Must Operate Voltage:
16.8 VDC
Must Release Voltage:
2.4 VDC
Operating Temperature:
12 ms
Contact Material:
10 ms
Operate Time:
-40°C ~ 70°C