Finder Relays, Inc. 7S.12.9.012.5110
Part No.:
7S.12.9.012.5110
Manufacturer:
Finder Relays, Inc.
Category:
Safety Relays
Package:
Datasheet:
7S.12.9.012.5110.pdf
Description:
SFTY RLY GUIDE 1NO+1NC 6A 12VDC
Shipping
7S.12.9.012.5110 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Finder Relays, Inc.
Series:
7S
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Mounting Type:
DIN Rail
Coil Voltage:
12VDC
Contact Form:
DPST-NO/NC (1 Form A, 1 Form B)
Contact Rating (Current):
6 A
Switching Voltage:
250VAC - Nom
Features:
Lighted Indicator
Termination Style:
Spring Terminal
Must Operate Voltage:
9.6 VDC
Must Release Voltage:
1.2 VDC
Operating Temperature:
7 ms
Contact Material:
11 ms
Operate Time:
-40°C ~ 70°C