Oupiin 7936-25MMH2A
Part No.:
7936-25MMH2A
Manufacturer:
Oupiin
Category:
D-Sub Connector Assemblies
Package:
Datasheet:
7936-25MMH2A.pdf
Description:
CONN D-SUB PLUG 25POS R/A SLDR
Shipping
7936-25MMH2A Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Oupiin
Series:
7936
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Connector Style:
D-Sub - Stacked
Connector Type:
Plug, Male Pins
Number of Positions:
25, 25
Number of Rows:
2, 2
Mounting Type:
Through Hole, Right Angle
Shell Size, Connector Layout:
3 (DB, B); 3 (DB, B)
Contact Type:
Signal
Flange Feature:
Housing/Shell (4-40)
Termination:
Solder
Primary Material:
Shell Material, Finish:
Steel, Nickel Plated
Contact Finish:
Gold
Contact Finish Thickness:
Ingress Protection:
Material Flammability Rating:
UL94 V-0
Current Rating (Amps):
1A
Backset Spacing:
0.318" (8.08mm)