NorComp Inc. 773-E25-213R461
Part No.:
773-E25-213R461
Manufacturer:
NorComp Inc.
Category:
D-Sub Connector Assemblies
Package:
Datasheet:
773-E25-213R461.pdf
Description:
CONN D-SUB RCPT 25POS R/A SOLDER
Shipping
773-E25-213R461 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
NorComp Inc.
Series:
Seal-D 773-E
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Connector Style:
D-Sub
Connector Type:
Receptacle, Female Sockets
Number of Positions:
25
Number of Rows:
2
Mounting Type:
Panel Mount, Through Hole, Right Angle
Shell Size, Connector Layout:
3 (DB, B)
Contact Type:
Signal
Flange Feature:
Housing/Shell (4-40)
Termination:
Solder
Primary Material:
Shell Material, Finish:
Steel, Nickel Plated
Contact Finish:
Gold
Contact Finish Thickness:
Flash
Ingress Protection:
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Material Flammability Rating:
UL94 V-0
Current Rating (Amps):
5A
Backset Spacing:
0.283" (7.20mm)