CTS Resistor Products 766161103JP
Part No.:
766161103JP
Manufacturer:
CTS Resistor Products
Category:
Resistor Networks, Arrays
Package:
16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Datasheet:
766161103JP.pdf
Description:
RES ARRAY 15 RES 10K OHM 16SOIC
Shipping
766161103JP Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
CTS Resistor Products
Series:
766
Package/Case:
16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
Circuit Type:
Bussed
Resistance (Ohms):
10k
Tolerance:
±5%
Number of Resistors:
15
Resistor Matching Ratio:
Resistor-Ratio-Drift:
Number of Pins:
16
Power Per Element:
80mW
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Grade:
Qualification:
Applications:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.390" L x 0.154" W (9.90mm x 3.90mm)
Height - Seated (Max):
0.069" (1.75mm)