CTS Resistor Products 743C043560JP
Part No.:
743C043560JP
Manufacturer:
CTS Resistor Products
Category:
Resistor Networks, Arrays
Package:
1008, Concave, Long Side Terminals
Datasheet:
743C043560JP.pdf
Description:
RES ARRAY 2 RES 56 OHM 1008
Shipping
743C043560JP Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
CTS Resistor Products
Series:
743
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Circuit Type:
Isolated
Resistance (Ohms):
56
Tolerance:
±5%
Number of Resistors:
2
Resistor Matching Ratio:
Resistor-Ratio-Drift:
Number of Pins:
4
Power Per Element:
100mW
Temperature Coefficient:
±200ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Grade:
Qualification:
Applications:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.100" L x 0.079" W (2.54mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max):
0.028" (0.70mm)