CTS Resistor Products 742C163330GP
Part No.:
742C163330GP
Manufacturer:
CTS Resistor Products
Category:
Resistor Networks, Arrays
Package:
2506, Concave, Long Side Terminals
Datasheet:
742C163330GP.pdf
Description:
RES ARRAY 8 RES 33 OHM 2506
Shipping
742C163330GP Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
CTS Resistor Products
Series:
742
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Circuit Type:
Isolated
Resistance (Ohms):
33
Tolerance:
±2%
Number of Resistors:
8
Resistor Matching Ratio:
Resistor-Ratio-Drift:
Number of Pins:
16
Power Per Element:
63mW
Temperature Coefficient:
±200ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Grade:
Qualification:
Applications:
DDR SDRAM, DRAM, MDDR
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.252" L x 0.063" W (6.40mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):
0.028" (0.70mm)