CTS Resistor Products 742C043103JP
Part No.:
742C043103JP
Manufacturer:
CTS Resistor Products
Category:
Resistor Networks, Arrays
Package:
0606, Concave
Datasheet:
742C043103JP.pdf
Description:
RES ARRAY 2 RES 10K OHM 0606
Shipping
742C043103JP Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
CTS Resistor Products
Series:
742
Package/Case:
0606, Concave
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Circuit Type:
Isolated
Resistance (Ohms):
10k
Tolerance:
±5%
Number of Resistors:
2
Resistor Matching Ratio:
Resistor-Ratio-Drift:
Number of Pins:
4
Power Per Element:
63mW
Temperature Coefficient:
±200ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q200
Applications:
DDR SDRAM, DRAM, MDDR
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.063" L x 0.063" W (1.60mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):
0.028" (0.70mm)