CTS Resistor Products 741X163101JP
Part No.:
741X163101JP
Manufacturer:
CTS Resistor Products
Category:
Resistor Networks, Arrays
Package:
1506, Convex, Long Side Terminals
Datasheet:
741X163101JP.pdf
Description:
RES ARRAY 8 RES 100 OHM 1506
Shipping
741X163101JP Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
CTS Resistor Products
Series:
741
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Circuit Type:
Isolated
Resistance (Ohms):
100
Tolerance:
±5%
Number of Resistors:
8
Resistor Matching Ratio:
Resistor-Ratio-Drift:
Number of Pins:
16
Power Per Element:
63mW
Temperature Coefficient:
±200ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q200
Applications:
DDR SDRAM, DRAM, MDDR
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.156" L x 0.063" W (3.95mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):
0.022" (0.55mm)