CTS Resistor Products 741C083100JP
Part No.:
741C083100JP
Manufacturer:
CTS Resistor Products
Category:
Resistor Networks, Arrays
Package:
0804, Concave, Long Side Terminals
Datasheet:
741C083100JP.pdf
Description:
RES ARRAY 4 RES 10 OHM 0804
Shipping
741C083100JP Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
CTS Resistor Products
Series:
741
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Circuit Type:
Isolated
Resistance (Ohms):
10
Tolerance:
±5%
Number of Resistors:
4
Resistor Matching Ratio:
Resistor-Ratio-Drift:
Number of Pins:
8
Power Per Element:
63mW
Temperature Coefficient:
±200ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q200
Applications:
DDR SDRAM, DRAM, MDDR
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.079" L x 0.039" W (2.00mm x 1.00mm)
Height - Seated (Max):
0.020" (0.50mm)