Littelfuse Inc. 72R250XF
Part No.:
72R250XF
Datasheet:
72R250XF.pdf
Description:
PTC RESET FUSE 72V 2.5A RADIAL
Shipping
72R250XF Specifications
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Voltage - Max:
72V
Current - Hold (Ih) (Max):
2.5 A
Current - Trip (It):
5 A
Current - Max:
40 A
Time to Trip:
15.6 s
Resistance - Initial (Ri) (Min):
50 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max):
130 mOhms
Resistance - 25°C (Typ):
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Size / Dimension:
0.785" Dia x 0.122" T (19.93mm x 3.10mm)
Height - Seated (Max):
1.032" (26.20mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.402" (10.20mm)