Littelfuse Inc. 72R110XU
Part No.:
72R110XU
Datasheet:
72R110XU.pdf
Description:
PTC RESET FUSE 72V 1.1A RADIAL
Shipping
72R110XU Specifications
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Voltage - Max:
72V
Current - Hold (Ih) (Max):
1.1 A
Current - Trip (It):
2.2 A
Current - Max:
40 A
Time to Trip:
8.2 s
Resistance - Initial (Ri) (Min):
150 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max):
380 mOhms
Resistance - 25°C (Typ):
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Size / Dimension:
0.512" Dia x 0.122" T (13.00mm x 3.10mm)
Height - Seated (Max):
0.717" (18.20mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.201" (5.10mm)