Littelfuse Inc. 72R065XPR
Part No.:
72R065XPR
Datasheet:
72R065XPR.pdf
Description:
PTC RESET FUSE 72V 650MA RADIAL
Shipping
72R065XPR Specifications
Packaging:
Cut Tape (CT)
Product Status:
Active
Voltage - Max:
72V
Current - Hold (Ih) (Max):
650 mA
Current - Trip (It):
1.3 A
Current - Max:
40 A
Time to Trip:
5.3 s
Resistance - Initial (Ri) (Min):
310 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max):
720 mOhms
Resistance - 25°C (Typ):
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Size / Dimension:
0.370" Dia x 0.122" T (9.40mm x 3.10mm)
Height - Seated (Max):
0.571" (14.50mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.201" (5.10mm)