Littelfuse Inc. 72R050XU
Part No.:
72R050XU
Datasheet:
72R050XU.pdf
Description:
PTC RESET FUSE 72V 500MA RADIAL
Shipping
72R050XU Specifications
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Voltage - Max:
72V
Current - Hold (Ih) (Max):
500 mA
Current - Trip (It):
1 A
Current - Max:
40 A
Time to Trip:
4 s
Resistance - Initial (Ri) (Min):
500 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max):
1.17 Ohms
Resistance - 25°C (Typ):
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Size / Dimension:
0.311" Dia x 0.122" T (7.90mm x 3.10mm)
Height - Seated (Max):
0.539" (13.70mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.201" (5.10mm)