Littelfuse Inc. 72R030XPR
Part No.:
72R030XPR
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
PTC Resettable Fuses
Package:
Radial, Disc
Datasheet:
72R030XPR.pdf
Description:
PTC RESET FUSE 72V 300MA RADIAL
Shipping
72R030XPR Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Package/Case:
Radial, Disc
Series:
POLY-FUSE®, 72R
Packaging:
Cut Tape (CT)
Product Status:
Active
Type:
Polymeric
Voltage - Max:
72V
Current - Hold (Ih) (Max):
300 mA
Current - Trip (It):
600 mA
Current - Max:
40 A
Time to Trip:
3 s
Resistance - Initial (Ri) (Min):
880 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max):
2.1 Ohms
Resistance - 25°C (Typ):
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Grade:
Qualification:
Ratings:
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.291" Dia x 0.122" T (7.40mm x 3.10mm)
Height - Seated (Max):
0.500" (12.70mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.201" (5.10mm)