Grayhill Inc. 71MBS30-05D03S
Part No.:
71MBS30-05D03S
Datasheet:
71MBS30-05D03S.pdf
Description:
SWITCH ROTARY 3POS 250MA 115V
Shipping
71MBS30-05D03S Specifications
Number of Positions:
3
Number of Decks:
5
Number of Poles per Deck:
3
Circuit per Deck:
3P3T
Contact Timing:
Shorting (MBB)
Current Rating (Amps):
250mA (AC/DC)
Voltage Rating - AC:
115 V
Voltage Rating - DC:
30 V
Actuator Type:
Flatted (6.35mm Dia)
Actuator Length:
9.53mm
Depth Behind Panel:
41.48mm