Grayhill Inc. 71L30-01-3-02S
Part No.:
71L30-01-3-02S
Manufacturer:
Grayhill Inc.
Category:
Keylock Switches
Package:
Datasheet:
71L30-01-3-02S.pdf
Description:
SWITCH KEY 2POS 3PDT 250MA 115V
Shipping
71L30-01-3-02S Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Grayhill Inc.
Series:
71L
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Circuit:
3PDT
Number of Positions:
2
Switch Function:
On-On
Contact Timing:
Shorting (MBB)
Current Rating (Amps):
250mA (AC/DC)
Voltage Rating - AC:
115 V
Voltage Rating - DC:
30 V
Actuator Type:
Flat Key
Key Removable Positions:
1 and 180°
Angle of Throw:
30°
Contact Material:
Silver Alloy
Contact Finish:
Mounting Type:
Panel Mount
Termination Style:
Solder Lug
Panel Cutout Dimensions:
Circular - 19.05mm Dia