Grayhill Inc. 71L30-01-1-11N
Part No.:
71L30-01-1-11N
Manufacturer:
Grayhill Inc.
Category:
Keylock Switches
Package:
Datasheet:
71L30-01-1-11N.pdf
Description:
SWITCH KEY 11P SP11T 250MA 115V
Shipping
71L30-01-1-11N Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Grayhill Inc.
Series:
71L
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Circuit:
SP11T
Number of Positions:
11
Switch Function:
Contact Timing:
Non-Shorting (BBM)
Current Rating (Amps):
250mA (AC/DC)
Voltage Rating - AC:
115 V
Voltage Rating - DC:
30 V
Actuator Type:
Flat Key
Key Removable Positions:
1 and 180°
Angle of Throw:
30°
Contact Material:
Silver Alloy
Contact Finish:
Mounting Type:
Panel Mount
Termination Style:
Solder Lug
Panel Cutout Dimensions:
Circular - 19.05mm Dia