Grayhill Inc. 71E30-01-1-11S
Part No.:
71E30-01-1-11S
Manufacturer:
Grayhill Inc.
Category:
Rotary Switches
Package:
Datasheet:
71E30-01-1-11S.pdf
Description:
SWITCH ROTARY 11POS 250MA 115V
Shipping
71E30-01-1-11S Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Grayhill Inc.
Series:
71
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Number of Positions:
11
Index Stops:
Fixed
Number of Decks:
1
Number of Poles per Deck:
1
Circuit per Deck:
SP11T
Contact Timing:
Shorting (MBB)
Current Rating (Amps):
250mA (AC/DC)
Voltage Rating - AC:
115 V
Voltage Rating - DC:
30 V
Actuator Type:
Round (4mm Dia)
Actuator Length:
17.00mm
Angle of Throw:
30°
Contact Material:
Silver Alloy
Contact Finish:
Mounting Type:
Panel Mount
Termination Style:
Solder Lug
Features:
Depth Behind Panel:
19.33mm