Grayhill Inc. 71BT36-01-1-10S-C
Part No.:
71BT36-01-1-10S-C
Datasheet:
71BT36-01-1-10S-C.pdf
Description:
SWITCH ROTARY 10POS 250MA 115V
Shipping
71BT36-01-1-10S-C Specifications
Number of Positions:
10
Index Stops:
Continuous
Number of Decks:
1
Number of Poles per Deck:
1
Circuit per Deck:
SP10T
Contact Timing:
Shorting (MBB)
Current Rating (Amps):
250mA (AC/DC)
Voltage Rating - AC:
115 V
Voltage Rating - DC:
30 V
Actuator Type:
Flatted (6.35mm Dia)
Actuator Length:
9.53mm
Angle of Throw:
36°
Mounting Type:
Panel Mount, Through Hole, Right Angle
Termination Style:
PC Pin
Features:
Process Sealed
Depth Behind Panel:
20.19mm