Grayhill Inc. 71BF30-01-1-11N
Part No.:
71BF30-01-1-11N
Datasheet:
71BF30-01-1-11N.pdf
Description:
SWITCH ROTARY 11POS 250MA 115V
Shipping
71BF30-01-1-11N Specifications
Number of Positions:
11
Index Stops:
Fixed
Circuit per Deck:
SP11T
Contact Timing:
Non-Shorting (BBM)
Current Rating (Amps):
250mA (AC/DC)
Voltage Rating - AC:
115 V
Voltage Rating - DC:
30 V
Actuator Type:
Flatted (6.35mm Dia)
Actuator Length:
9.53mm
Mounting Type:
Panel Mount, Through Hole, Right Angle
Termination Style:
PC Pin
Features:
Depth Behind Panel:
19.33mm