Grayhill Inc. 71BDF30-01-2-AJS
Part No.:
71BDF30-01-2-AJS
Datasheet:
71BDF30-01-2-AJS.pdf
Description:
SWITCH ROTARY 2-6POS 250MA 115V
Shipping
71BDF30-01-2-AJS Specifications
Number of Positions:
2 ~ 6
Index Stops:
Adjustable
Number of Poles per Deck:
2
Circuit per Deck:
DP6T
Contact Timing:
Shorting (MBB)
Current Rating (Amps):
250mA (AC/DC)
Voltage Rating - AC:
115 V
Voltage Rating - DC:
30 V
Actuator Type:
Flatted (6.35mm Dia)
Actuator Length:
9.53mm
Angle of Throw:
30°
Mounting Type:
Panel Mount, Through Hole, Right Angle
Termination Style:
PC Pin
Features:
Depth Behind Panel:
19.33mm