Grayhill Inc. 71BD30-04-1-AJN
Part No.:
71BD30-04-1-AJN
Datasheet:
71BD30-04-1-AJN.pdf
Description:
SWITCH ROTARY 2-12POS 250MA 115V
Shipping
71BD30-04-1-AJN Specifications
Number of Positions:
2 ~ 12
Index Stops:
Adjustable
Number of Decks:
4
Circuit per Deck:
SP12T
Contact Timing:
Non-Shorting (BBM)
Current Rating (Amps):
250mA (AC/DC)
Voltage Rating - AC:
115 V
Voltage Rating - DC:
30 V
Actuator Type:
Flatted (6.35mm Dia)
Actuator Length:
9.53mm
Angle of Throw:
30°
Mounting Type:
Panel Mount
Termination Style:
Solder Lug
Features:
Depth Behind Panel:
35.94mm