Grayhill Inc. 71BD30-02-2-AJN
Part No.:
71BD30-02-2-AJN
Manufacturer:
Grayhill Inc.
Category:
Rotary Switches
Package:
Datasheet:
71BD30-02-2-AJN.pdf
Description:
SWITCH ROTARY 2-6POS 250MA 115V
Shipping
71BD30-02-2-AJN Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Grayhill Inc.
Series:
71
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Number of Positions:
2 ~ 6
Index Stops:
Adjustable
Number of Decks:
2
Number of Poles per Deck:
2
Circuit per Deck:
DP6T
Contact Timing:
Non-Shorting (BBM)
Current Rating (Amps):
250mA (AC/DC)
Voltage Rating - AC:
115 V
Voltage Rating - DC:
30 V
Actuator Type:
Flatted (6.35mm Dia)
Actuator Length:
9.53mm
Angle of Throw:
30°
Contact Material:
Silver Alloy
Contact Finish:
Mounting Type:
Panel Mount
Termination Style:
Solder Lug
Features:
Depth Behind Panel:
24.87mm