Grayhill Inc. 71BD30-01-4-AJS
Part No.:
71BD30-01-4-AJS
Datasheet:
71BD30-01-4-AJS.pdf
Description:
SWITCH ROTARY 2-3POS 250MA 115V
Shipping
71BD30-01-4-AJS Specifications
Number of Positions:
2 ~ 3
Index Stops:
Adjustable
Number of Poles per Deck:
4
Circuit per Deck:
4P3T
Contact Timing:
Shorting (MBB)
Current Rating (Amps):
250mA (AC/DC)
Voltage Rating - AC:
115 V
Voltage Rating - DC:
30 V
Actuator Type:
Flatted (6.35mm Dia)
Actuator Length:
9.53mm
Mounting Type:
Panel Mount
Termination Style:
Solder Lug
Features:
Depth Behind Panel:
19.33mm