Grayhill Inc. 71AD30-01-4-AJN
Part No.:
71AD30-01-4-AJN
Manufacturer:
Grayhill Inc.
Category:
Rotary Switches
Package:
Datasheet:
71AD30-01-4-AJN.pdf
Description:
SWITCH ROTARY 2-3POS 250MA 115V
Shipping
71AD30-01-4-AJN Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Grayhill Inc.
Series:
71
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Number of Positions:
2 ~ 3
Index Stops:
Adjustable
Number of Decks:
1
Number of Poles per Deck:
4
Circuit per Deck:
4P3T
Contact Timing:
Non-Shorting (BBM)
Current Rating (Amps):
250mA (AC/DC)
Voltage Rating - AC:
115 V
Voltage Rating - DC:
30 V
Actuator Type:
Flatted (3.17mm Dia)
Actuator Length:
9.53mm
Angle of Throw:
30°
Contact Material:
Silver Alloy
Contact Finish:
Mounting Type:
Panel Mount
Termination Style:
Solder Lug
Features:
Depth Behind Panel:
19.33mm